FAQ - odpovede na najčastejšie kladené otázky...

Pokúsime sa ti zodpovedať na niektoré z najčastejšie kladených otázok a priblížiť tým, ktorí sa práve zaregistrovali alebo to majú v pláne, ako to všetko prebieha.

Casting, čiže výberové kolo alebo konkurz. Casting je uskutočňovaný pre vybranie hlavných alebo vedľajších rolí, ale zároveň niekedy aj rolí komparzu, do filmov, seriálov, reklám, prípadne aj do fotografických projektov.

Casting môže byť verejný alebo uzavretý. Na verejnom castingu sa vyžaduje prítomnosť uchádzačov, zatiaľ čo uzavretý je konaný prostredníctvom výberu najvhodnejších uchádzačov z elektronickej databázy. Castingy sa konajú najmä v castingových agentúrach, poprípade aj priamo pri produkciách.

Na casting je každý uchádzač pozvaný prostredníctvom emailu a SMS správou, kde sú uvedené všetky potrebné informácie. Účasť na castingu je nutné spätne potvrdiť. Na casting sa uchádzač dostaví podľa inštrukcií organizátora.

Komparzista (alebo iným názvom štatista) je niekto, kto sa vo filme alebo v reklame objaví v pozadí hlavného hrdinu. Napríklad prebehne za hlavným hercom dieťa alebo prejde manželský pár, no nič nepovedia, nemajú text a ani ďalšiu špeciálnu úlohu – len dotvárajú prostredie, aby mal divák pocit, že vidí skutočnú ulicu. Takto sa vo filme bude prechádzať veľa rôznych typov komparzistov podľa toho, o aký film či reklamu pôjde. Komparzisti sú obsadzovaní najmä do filmov, reklám, seriálov, divadla či TV relácií. Nie sú tu určené žiadne podmienky. Prihlásiť sa môže naozaj každý.

Čím sa líši komparz do filmu od komparzu do reklamy?
Komparz do filmu sa líši od komparzu do reklamy asi len tým, že komparz do reklamy je o niečo lepšie platený a väčšinou ide len o jeden alebo dva dni, kým pri filme sa niekedy nahráva aj niekoľko dní.

Kto môže účinkovať v reklamách?​
Účinkovať v reklamách môže naozaj každý – aj TY. Nezáleží na vzhľade, veku či na postave. V reklamách účinkujú rôzne typy ľudí – vysokí, nízki, silnejší, chudí, bradatí, ryšaví, pehaví, siláci s bruškom, športovci, ... Nezabúdaj, že čím si zaujímavejší typ človeka, tým lepšie. Reklamy bývajú zvyčajne najlepšie platené. Honoráre sa počítajú v stovkách až tisícoch eur.

Áno, môžeš, pretože registráciou u nás sa nezaväzuješ na výhradné alebo exkluzívne zastupovanie svojej osoby. Aj keď si už zaregistrovaný/á ako model či modelka, po dobu platnosti zmluvy s materskou agentúrou sa môžeš zaregistrovať aj u nás a skôr sa tak zviditeľniť, presláviť vo svete showbiznisu.

Našu internetovú databázu www.komparz.tv navštevujú najrôznejšie spoločnosti a agentúry.

1) ON-LINE – V prípade, že si ťa jeden z našich klientov vyberie do svojho projektu, budeme ​ť​a kontaktovať s bližšími informáciami o ponúkanej pracovnej príležitosti. Potom záleží len od teba, či túto pracovnú ponuku využiješ.

2) CASTING – Častokrát dostávame ponuky na zabezpečenie najrôznejších castingov pre TV reklamy, seriály, filmy a podobne. Tie následne rozposielame podľa stanovených kritérií režiséra najvhodnejším adeptom z našej databázy, ktorým poskytneme podrobnejšie informácie.

3) NAŠA VLASTNÁ INICIATÍVA – Hľadáme pre uchádzačov možnosti uplatnenia formou brigády i v ďalších oboroch, ako napríklad hostesky, promotéri a podobne.

Posielaj nám prosím iba kvalitné fotografie, ktoré ťa budú dôstojne reprezentovať. Fotografie nesmú byť erotické ani neprimerane vulgárne. Pred zverejnením sú všetky fotografie autorizované prevádzkovateľom servera, ktorý si vyhradzuje právo odmietnuť akúkoľvek fotografiu. Fotografia musí byť vo formáte JPEG a musí mať veľkosť minimálne 500 px po dlhšej strane. Veľká fotografia bude automatický zredukovaná, maximálna veľkosť vkladaného súboru je však 3 MB. Pre istotu sme si pre teba pripravili návod, ktorý ti ukáže postup nafotenia fotografií – klikni TU.

Existuje viacero dôvodov, prečo sa zaregistrovať do našej databázy. Jedným z nich je možnosť zúčastniť sa exkluzívnych castingov v predstihu, skôr než ostatní a byť vždy prvý v rámci informovania o najnovších novinkách a udalostiach. Registráciou v databáze Komparz.tv získavaš nielen možnosť si zarobiť a účinkovať vo filmoch, v seriáloch alebo v reklamách, ale taktiež objaviť svet modelingu a rad ďalších výhod. Výhody registrácie nájdeš TU.

Nič! Je to tvoje slobodné rozhodnutie, ale je slušné nezabudnúť nás o tom včas informovať. Niektorí zo zaregistrovaných modelov, hostessov či komparzistov si neuvedomujú, respektíve nevidia prácu a snahu svojho agenta/agentúry. Po každom tvojom prihlásení sa na casting sa pre tvojho agenta začína opakujúci sa kolotoč spracovania tvojich osobných údajov a výber vhodných fotografií. V prípade, že nedisponujeme tvojimi fotografiami v požadovanom formáte alebo kvalite, musíme sa dohodnúť na osobnom stretnutí u nás v agentúre, kde ťa prefotíme alebo natočíme s tebou krátke repre video (pokiaľ ide o videocasting alebo reklamu). Uvedom si, že príprava takýchto portfólií zaberie veľa času z osobného voľna našich agentov/bookerov, ktorí sa tomu venujú a v konečnom dôsledku aj financií, ktorými dotujeme tieto castingy.

Ďakujeme za pochopenie a hlavne za akceptovanie nových podmienok.
vedenie spoločnosti Komparz.tv